"Játsszunk most együtt!" – beszámoló a Navigátor társasjáték workshopról

2025.05.07.
Sztorik, élmények

"Játsszunk most együtt!" – beszámoló a Navigátor társasjáték workshopról

A tanulási, munkavállalási, önkéntes vagy egyéb célú mobilitási tanácsadásban dolgozó szakemberek számára izgalmas és innovatív szakmai műhelyre került sor 2025. április 29-én Budapesten. Az esemény célja az volt, hogy a résztvevők kézzelfogható, a mindennapi munkájukban hasznosítható nemformális eszközöket ismerjenek meg, amelyekkel hatékonyabban támogathatják a fiatalok pályaválasztását és készségfejlődését.

Az Európai Bizottság támogatásával működő Euroguidance, EPALE, AL Agenda, EQAVET, Eurodesk, EURES, Etwinning, Eurydice és Europass hálózatok, valamint az EKKR Nemzeti Koordinációs Pont magyarországi képviselői szakmai műhelynapot szerveztek, melynek célja az volt, hogy a tanulási, munkavállalási, önkéntes vagy egyéb célú mobilitási tanácsadásban dolgozó szakembereknek kézzelfogható, mindennapi munkájukban hasznosítható segédeszközök kerüljenek bemutatásra és azokat a helyszínen, interaktív foglalkozásokon ki is próbálhassák. 

A Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatalban megrendezett workshop változatos programot kínált a résztvevőknek. A nap folyamán párhuzamosan zajlottak az előadások és a játékbemutatók. A program fontos eleme a networking volt, lehetőséget teremtve a szakemberek közötti kapcsolatépítésre és tapasztalatcserére.  

Az esemény különlegességét a társasjátékok központi szerepe adta. A résztvevők nem csupán megismerhették a játékokat, hanem ki is próbálhatták azokat, így első kézből tapasztalhatták meg a bennük rejlő lehetőségeket. A bemutatott játékok többnyire a fiatal felnőtt korosztály megszólítására alkalmasak. Amellett, hogy információt nyújtanak, támogatják a fiatalok pályaválasztási döntéseit, valamint a különböző készségek fejlesztését.

A rendezvény során bemutatott játékok tehát olyan nemformális eszközök a szakemberek kezében, melyek alternatív módon, „játszva tanulva” képesek a fiatalokat használható tudáshoz juttatni és készségeiket hatékonyan fejleszteni. Mindezzel képesek hozzájárulni ahhoz, hogy a fiatal célcsoport önálló döntésre képes, hiteles információkkal gazdagabb, gyakorlatiasabb lehessen.

Lássuk, hogy milyen játékok kerültek bemutatásra!

  • Az Én utam Az Euroguidance projekt keretében készült játékot Rákóczi Emese előadásában ismerhették meg a résztvevők. A társas a döntéshozatali készségek fejlesztését, valamint a stratégiai és kritikus gondolkodás gyakorlását célozzák meg.  
  • Find your path! Az Eurodesk partnerszervezet, a Fiatalok a részvételért Egyesület által fejlesztett játékot László Miklós mutatta be. Az aktív állampolgárságra nevelést és a közösségi problémák megoldását helyezi a középpontba.  
  • Eurodesk Board Game Pravetz Beáta, az Eurodesk Magyarország munkatársa a nemzetközi lehetőségeket és Európát bemutató ismeretterjesztő társasjátékot próbálta ki a résztvevőkkel. 
  • A változás benned van... Te benne vagy? Balogh Edit, a szegedi Talentum Alapítvány elnöke az önkéntesség népszerűsítését célzó játékot mutatta be.  
  • Munkára fel! Jakubinyi László, a Szimbiózis Alapítvány elnöke a speciális szükségletű diákok munkára való felkészítését segítő játékot ismertette meg a résztvevőkkel.  
  • Online szabadulószoba játékok Kispál Gyöngyivel az Eurodesk által fejlesztett "Kalandok Berlinben" és "Rejtélyek Rigában" című online szabadulószoba játékokat próbálhatták ki a résztvevők, amelyek az európai mobilitási lehetőségeket népszerűsítik.