Több mint 200 diák tette fel kérdéseit képviselőknek a Felsőrendházi ülésteremben a január 31-én megtartott Van beleszólásod! Parlamenti Ifjúsági Nap keretében.
Tizenharmadik alkalommal rendeztük meg a Van beleszólásod! Parlamenti Ifjúsági Napot, amely során évről évre több száz diák kap lehetőséget arra, hogy megismerhesse a demokrácia alapintézményét és a törvényhozás helyszínét, és hogy a gyakorlatban is kipróbálhassa a döntéshozás folyamatát.
A január 31-i rendezvény 232 résztvevője Magyarország különböző régióiból érkezett, az alábbi városokat képviselve: Budapest, Eger, Esztergom, Kecskemét, Mezőkövesd, Pécs, Pilisvörösvár, Sopron, Szolnok és Szombathely.
Kalandokkal várják a fiatalokat a nemzetközi programok
Az Erasmus+ és az Európai Szolidaritási Testület programokhoz hasonlóan a Parlamenti Ifjúsági Nap is a fiatalok részvételének ösztönzését, a bevonódás különböző formáinak bemutatását és támogatását szolgálja.
Az esemény megnyitója során Nagy-Vargha Zsófia, a Kulturális és Innovációs Minisztérium fiatalokért felelős helyettes államtitkára, Szigeti Gábor, az Országgyűlés Hivatala Közgyűjteményi és Közművelődési Igazgatóságának igazgatóhelyettese, Bodrogi Richárd, a Tempus Közalapítvány főigazgatója és Kotlár Eszter, Európai Parlamenti Magyarországi Kapcsolattartó irodájának PR kommunikációs szakértője köszöntötte a résztvevőket.
Nagy-Vargha Zsófia helyettes államtitkár | fotó: Lékó Tamás
Nagy-Vargha Zsófia helyettes államtitkár kihangsúlyozta, hogy mennyire fontos és hatékony a diákönkormányzatiság rendszere, javasolta a fiataloknak, hogy tudatosan éljenek is vele. Emellett kifejtette, hogy az aktív részvétel fontos eszköze a diákönkormányzatiság mellett a hazai és a nemzetközi önkéntesség is. Bodrogi Richárd főigazgató pedig ismertette a diákokra váró nemzetközi lehetőségeket, külön kiemelve az Európai Szolidaritási Testület, az Erasmus+ program, a DiscoverEU, valamint a Pannónia Ösztöndíjprogram kínálatát.
A diákok ezután parlamenti szavazógombok segítségével adhattak hangot a véleményüknek. A játékos szavazás során kiderült, hogy a részt vevő fiatalok:
- 64,9%-a önkénteskedett már a kötelező IKSZ-en felül;
- 70,4%-a venne részt valamilyen nemzetközi programban, például az Erasmus+ vagy a Pannónia Ösztöndíjprogram nyújtotta lehetőségekben;
- 72,1%-a úgy gondolja, hogy előnyös az európai uniós tagságunk;
- 47,7%-a szerint pedig egyénként is hatással lehetünk a társadalmi folyamatokra.
A nap során Dobrev Klára európai parlamenti képviselő, Dr. Vitályos Eszter és Hiller István országgyűlési képviselők, valamint Hajdú András helyettes államtitkár vállalta, hogy válaszol a 11-13. évfolyamos diákokat leginkább érdeklő kérdésekre. A kérdések többek között oktatáspolitikai, környezetvédelmi, gazdasági és nemzetközi témákat feszegettek, megmutatva, milyen témakörök érdeklik napjainkban a fiatalokat.
A Kérdezd a képviselőt! program mellett az osztályok műhelyfoglalkozások keretében gondolhatták ki, milyen közösségi kezdeményezést valósítanának meg szívesen az aktív részvétel jegyében. A kezdeményezés kivitelezésére a későbbiekben akár európai uniós támogatásra is pályázhatnak, hogy szolidaritási projektként hajthassák végre ötleteiket.
Bodrogi Richárd, a Tempus Közalapítvány főigazgatója | fotó: Lékó Tamás
Dr. Vitályos Eszter, országgyűlési képviselő | fotó: Lékó Tamás
Dobrev Klára, európai parlamenti képviselő | fotó: Lékó Tamás
Hiller István, országgyűlési képviselő | fotó: Lékó Tamás
Hajdú András helyettes államtitkár | fotó: Lékó Tamás
A rendezvény a Tempus Közalapítvány, a Nemzeti Ifjúsági Tanács, az Országgyűlés Hivatalának Közgyűjteményi és Közművelődési Igazgatósága, valamint az Európai Parlament Magyarországi Kapcsolattartó Irodájának közös szervezésében valósult meg.
A cikk eredetileg a szolidaritasitestulet.hu weboldalon jelent meg.