2022 az ő évük volt, de fontos, hogy az elkövetkező évek is a fiatalok igényeire reagáljanak. Ez a központi gondolata az Európai Bizottság ifjúság európai évéről szóló közleményének.
Az Európai Bizottság közleményt adott ki az ifjúság európai éve kapcsán, amelyben sorra veszik a 2022-es tematikus év eredményeit és hatásait.
A közleményből kiderül, hogy az ifjúsági év során:
- 67 országban több mint 13 000 tevékenységet szerveztek,
- az Európai Ifjúsági Portált több mint egymillió látogató kereste fel,
- körülbelül 300 fiatal vett részt ifjúságpolitikai párbeszédekben az európai biztosokkal és
- a fiatalok 66%-a saját bevallása szerint lehetőséget kapott arra, hogy hallassa a hangját.
A Bizottság a következő időszakban is szeretne hangsúlyt fektetni a fiatalok bevonására az őt érintő kérdések kapcsán. Az Európai Ifjúsági Portál tevékenységtérképe alapján (amelyre az ifjúság európai évének aktivitásai kerültek fel), a fiatalok aktív részvétele jelent meg az év első számú témájaként (43%). Ezen törekvés támogatása érdekében a Bizottság célja többek között az uniós ifjúsági párbeszéd megerősítése, valamint annak feltérképezése, hogy az Erasmus+ program keretében milyen alacsonyküszöbű mikrotámogatást tudnának a fiataloknak nyújtani saját közösségjavító ötleteik megvalósításához.
A közleményből emellett az is kiderül, hogy a Bizottság az elkövetkezendő években milyen módon tervezi támogatni a fiatalok:
- egészségét és mentális jóllétét;
- környezetvédelmi törekvéseit;
- oktatását és képzését;
- foglalkoztathatóságát és társadalmi befogadását,
- valamint nemzetközi együttműködési lehetőségeit.
A közlemény magyarul és angolul is elérhető az EUR-Lex oldalán.
A cikk eredetiben az erasmusplusz.hu oldalon olvasható.