A pécsváradi Eurodesk partnerünk, a Fiatalok a Részvételért Egyesület sikeres DiscoverEU esélyegyenlőségi pályázata segítségével négy kevesebb lehetőséggel rendelkező 18 éves fedezhette fel Európát.
A fiatalok a 12 napos vonatos út alatt jártak pl. Párizsban, Bécsben, és több olasz várost is felfedeztek. Pályázási, utazási tapasztalataikról László Miklóst, az egyesület vezetőjét, és Gál Dorinát, a szervezet hosszú távú önkéntesét, a DiscoverEU csapat kísérőjét kérdeztük.
Az interjút az utazók élménybeszámoló idézetei színesítik.
Mi motivált, hogy belevágjatok a fiatalokkal a DiscoverEU kalandba?
László Miklós (LM): Egyrészt szerettünk volna egy felejthetetlen élményt nyújtani a fiataloknak, másrészről, Eurodesk partnerként már jól ismerjük a DiscoverEU-t, így szívesen pályáztunk.
Gál Dorina (GD): Igyekszem a lehető legtöbb lehetőséget megragadni az utazásokra, mert számomra fontos, hogy új kultúrákat, embereket ismerhessek meg. A DiscoverEU egy kiváló lehetőségnek ígérkezett erre!
„Az utazás nagyon jó volt arra, hogy megismerjük más országok helyzetét. Rájöttem, hogy máshol se minden fenékig tejfel, de az nagyon fontos, hogyan fogod fel az életet.” |
Hogyan állt össze a DiscoverEU csapat?
LM: Nyilvános felhívás keretében találtuk meg a fiatalokat, és a pályázatot már úgy adtuk be, hogy meg is tervezték az útjukat – lelkesek, elkötelezettek voltak az utazással kapcsolatban. Dorina pedig már 10 éve önkéntesünk, évek óta felügyelő a nyári táborainkban, illetve több alkalommal volt csoportvezető nemzetközi mobilitásokban, így tudtuk, hogy számíthatunk rá a fiatalok kíséretében.
Sokaknak ez az első hosszabb külföldi útja. Hogyan készítettétek a szülőket a fiatalok elengedésére?
LM: Két résztvevőnk már rutinos utazó az ifjúsági cseréken keresztül, de többüknek valóban ez volt az első önálló útja. Az ő szüleikkel személyesen találkoztunk, hogy részletesen átbeszéljük, miről is szól a DiscoverEU program.
"Szerencsére semmi komoly probléma nem adódott! De a felmerült helyzetek kapcsán rájöttem, hogy talpraesett vagyok és magabiztosabb, mint gondoltam." |
Hogyan kísértétek a fiatalok felkészülését, élményeik feldolgozását?
LM: A felkészítés során a tanulási célokra helyeztük a hangsúlyt, a problémamegoldás és a programok megtervezése volt fókuszban. Az utazás után pedig tartottunk egy értékelő alkalmat, ahol közösen megfogalmaztuk az utazás kapcsán felmerült kihívásokat, tanultakat, és a legjobb élményeket.
GD: Fontos szempont volt, hogy új kultúrákat ismerhessen meg a csapat, illetve az is, hogy tudjunk nyelveket gyakorolni – elsősorban az angolt. Próbáltunk olyan lehetőségeket keresni a fiatalokkal, amelyek segítenek a személyes fejlődésben, esetleg jövőbeli tanulmányai(n)kban, karrierü(n)kben, ezért például több múzeumot is megnéztünk. Az út érezhetően inspirálta őket a további külföldi kalandokra, például többen érdeklődtek az Erasmus+ programok iránt.
„Meghatározó, hangulatos élmény volt számomra, amikor Párizsban sötétedés után a Szajna parton üldögéltünk, miközben egy fiatal srác zenélt mellettünk.” |
Milyen nem várt kihívás merült fel az út kapcsán, és hogyan oldottátok meg a helyzetet?
LM: A Keleti pályaudvaron volt egy kisiklás egy órával a vonatunk indulása előtt, és ekkora már aktiváltuk a DiscoverEU bérleteket az utazáshoz. De rögtön felvettük a kapcsolatot az utazásszervezővel, és szerencsére nagyon hamar kaptunk is egy további utazási napot.
Melyik volt az utazás legszebb pillanata?
GD:Számomra a legkülönlegesebb emlék Róma, hiszen régóta el szerettem volna jutni ebbe a városba. Csak egy napot töltöttünk ott, de a leghíresebb látványosságokat sikerült megnéznünk, és teljesen magával ragadott a város hangulata, az emberek kedvessége. Még biztosan vissza fogok ide utazni!
„Egy kompon összebarátkoztunk pár másik magyar fiatallal, és velük tartottunk Comóba, a hegy tetejére pizzázni. Az étteremben olyan jót beszélgettünk, hogy észre sem vettük, mikor lekéstük az utolsó vonatot vissza Milánóba. Bár ez az este így kissé kalandosra sikerült, cseppet sem bántam, mert igazán értékes emberekkel ismerkedtünk meg!” |
Kiknek ajánljátok a DiscoverEU esélyegyenlőségi pályázattípust?
LM: Olyan szervezeteknek ajánlanám ezt a lehetőséget, akiknek van tapasztalatuk valamilyen utazás megszervezésében és tudják támogatni ebben a folyamatban a fiatalokat.
GD: A fiataloknak pedig annyit mondanék, hogy ez egy remek lehetőség arra, hogy tágítsátok az ismereteiteket a világról és annak működéséről, miközben utazgattok és világot láttok. Csak ajánlani tudom!
Tippek a pályázáshoz, szervezéshez, utazáshoz |
|
Tudj meg többet a DiscoverEU esélyegyenlőségi pályázattípusról!